
SEMINARYJNE KOŁO NAUKOWE

„FIDES ET RATIO"
NASZE SPOTKANIA

Spotkania
Spotkania Seminaryjnego Koła Naukowego „Fides et ratio" odbywają się w seminaryjnej kawiarence Café Kler. Spotkanie dzieli się na dwa etapy: pierwszy – w którym prelegent prowadzi krótki wykład i drugi – w czasie którego odbywa się swobodna dyskusja w związku z referowanym wykładem, a każdy z uczestników może podzielić się swoimi refleksjami. Spotkania dziś, tak jak dawniej, prowadzą alumni naszego Seminarium Duchownego, dzieląc się przy tym swoją wiedzą i zainteresowaniami. Na spotkania zapraszani są także Księża Profesorowie, którzy prowadzą dyskusję na wybrany przez siebie temat, dotyczący ich specjalizacji naukowej. W spotkaniach wziąć mogą również udział studenci Uniwersytetu Opolskiego i wszyscy zainteresowani poruszaną tematyką teologiczno-filozoficzną.
TEOLOGIA
HISTORIA KOŚCIOŁA
EGZEGEZA PISMA ŚW.
PSYCHOLOGIA
FILOZOFIA
ETYKA
DOGMATYKA
RELIGIOLOGIA
PATROLOGIA
LITURGIKA
PRAWO KANONICZNE
KALENDARIUM SEMINARYJNEGO KOŁA NAUKOWEGO „FIDES ET RATIO” LATA 2013-2017
1 kwietnia 2013, Spotkanie z kl. Amadeuszem Pełką
W Sali nr. 26 na Wydziale Teologicznym UO, odbyło się spotkanie Sekcji Filozoficznej Koła Naukowego Teologów. Spotkanie poprowadził kl. Amadeusz Pełka z WMSD w Opolu, który wygłosił prelekcję zatytułowaną: „Edyta Stein. Św. Benedykta od Krzyża. Refleksja nad fenomenologiczną koncepcją wczucia Edyty Stein i próba zestawienia jej w ujęciu personalizmu Karola Wojtyły.” Gościem spotkania był ks. dr hab. Joachim Piecuch, prof. UO
Wtorek, 08 października 2013 roku. Nowy Przewodniczący.
Nowym Przewodniczącym Sekcji Filozoficznej Koła Naukowego Wydziału Teologicznego UO został wybrany Amadeusz Pełka – alumn II roku WMSD w Opolu. Zastąpił tym samym poprzedniego przewodniczącego – Sebastiana Gamrota.
Wtorek, 15 października 2013 roku. Zmiany w działalności Koła Naukowego.
Decyzje przewodniczącego:
-
Nastąpiła zmiana w działalności Koła Naukowego: zostaje rozszerzona tematyka naukowa podejmowana na spotkaniach koła – z dyscyplin filozoficznych do teologicznych;
-
Spotkania Koła Naukowego odbywać się będą w budynku WMSD w Opolu, docelowo w kawiarence CafeKler;
-
Nowym opiekunem naukowo-dydaktycznym Koła Naukowego został ks. dr hab. Norbert Widok, prof. UO; w miejsce poprzedniego opiekuna naukowo-dydaktycznego: ks. prof. dr hab. Kazimierza Wolszy;
-
Nastąpiła zmiana nazwy Sekcji Filozoficznej Koła Naukowego Wydziału Teologicznego UO na Seminaryjne Koło Naukowe „Fides et Ratio”. Zmiana ma zostać potwierdzona przez nowy Statut Koła;
-
Patronem Seminaryjnego Koła Naukowego został bł. papież Jan Paweł II;
-
Rozpoczęcie prac nad opracowaniem nowego Statutu Koła.
Piątek, 25 października 2013 roku. Spotkanie z ks. dr hab. Norbertem Widokiem, prof. UO.
Gościem kolejnego spotkania Seminaryjnego Koła Naukowego był ks.dr hab. Norbert Widok, prof. UO. Ks. Profesor, który jest zarazem Opiekunem Naukowo-dydaktycznym SKN „Fides et Ratio" wygłosił referat na temat: „Akulturacja Chrześcijaństwa w Imperium Rzymskim."
Poniedziałek, 11 listopada 2013 roku. Spotkanie z kl. Pawłem Lisoniem.
Kolejne spotkanie naszego Seminaryjnego Koła Naukowego poprowadził nasz współbrat - Paweł Lisoń - alumn WMSD w Opolu. Kl. Paweł wygłosił wykład o enigmatycznym tytule: „Moje życiorysy - powrót do dzieciństwa". Uczestnicy spotkania mogli usłyszeć o historii systemu edukacji na ziemi opolskiej w XIX wieku oraz o stanowiących niezwykłe bogactwo historyczne, tytułowych życiorysach, które składać musieli wszyscy absolwenci szkół w tym czasie. W spotkaniu udział wziął także ks. Prefekt mgr-lic. Grzegorz Kublin.
Piątek, 22 listopada 2013 roku. Spotkanie z ks. prof. dr hab. Kazimierzem Wolszą.
W kawiarni CafeKler odbyło się kolejne spotkanie Seminaryjnego Koła Naukowego „Fides et Ratio". Gościliśmy w Seminarium księdza prof. dr hab. Kazimierza Wolszę, wieloletniego Wicerektora naszego Seminarium Duchownego. Ksiądz Rektor wygłosił referat pod tytułem: „Czy można dziś uprawiać filozofię? Omówienie współczesnych koncepcji filozoficznych". Zebrani alumni WMSD w Opolu mogli zapoznać się z opinią ks. Rektora na temat stanu współczesnej filozofii oraz przewidywaniach, które ze współczesnych koncepcji filozoficznych przeżywają dziś swoją świetność. W spotkaniu udział wziął także ks. Prefekt mgr-lic. Grzegorz Kublin.
Piątek, 13 grudnia 2013 roku. Spotkanie z ks. dr hab. Andrzejem Anderwaldem, prof. UO.
Gościem kolejnego spotkania Seminaryjnego Koła Naukowego był ks. prof. Andrzej Anderwald - Wicerektor WMSD w Opolu, który wygłosił i poprowadził dyskusję na temat: „Cuda – znaki obecności Boga dzisiaj?" Ksiądz Wicerektor przedstawił zagadnienie pojęcia cudu w teologii fundamentalnej oraz zaprezentował przebieg procesu potwierdzającego wystąpienie cudu w rozumieniu teologicznym.
Wtorek, 11 marca 2014 roku. Spotkanie z ks. prof. dr hab. Kazimierzem Dolą.
Na wtorkowej rekreacji w kawiarni CafeKler odbyło się kolejne spotkanie Seminaryjnego Koła Naukowego „Fides et Ratio". Gościliśmy w Seminarium księdza prof. dr hab. Kazimierza Dolę, wieloletniego Rektora naszego Seminarium Duchownego. Ksiądz Rektor wygłosił referat pod tytułem: "Historia Kościoła na Śląsku w okresie Wojny Trzydziestoletniej (1618-1648)". Uczestnicy mogli usłyszeć o genezie i skutkach wydarzeń historycznych z pierwszej połowy XVII wieku oraz ich wpływie na historię ziemi śląskiej. Wśród gości spotkania byli obecni również: ks. Wicerektor dr hab. Andrzej Anderwald, prof UO i ks. Prefekt mgr-lic. Grzegorz Kublin.
Niedziela, 30 marca 2014 roku. Spotkanie z ks. dr Maciejem Skórą.
W niedzielny wieczór w kawiarni CafeKler odbyło się kolejne spotkanie Seminaryjnego Koła Naukowego „Fides et Ratio". Gościliśmy w Seminarium Księdza dr Macieja Skórę, byłego ceremoniarza papieskiego i prefekta WMSD w Opolu Ksiądz Skóra, który obecnie pełni posługę Notariusza Kurii Biskupiej w Opolu, wygłosił referat pod tytułem: „Celebracje liturgiczne w Stolicy Apostolskiej za pontyfikatu Benedykta XVI.". Uczestnicy mogli usłyszeć o dziejach urzędu ceremoniarza, poznać blaski i cienie wspomnianej posługi oraz zapoznać się z przebiegiem celebracji liturgicznych jakie sprawował Papież Emeryt - Benedykt XVI. Ponadto każdy z uczestników mógł obejrzeć pamiątki jakie przywiózł ze sobą ks. dr Skóra, wśród których były między innymi karteczka z Konklawe czy papieska bielizna kielichowa. Wśród gości spotkania był obecny również: ks. Prokurator WMSD w Opolu, mgr-lic. Piotr Kutynia
Niedziela, 06 kwietnia 2014 roku. Oficjalna strona Internetowa.
Dziś rusza oficjalna strona internetowa SKN „Fides et Ratio”. Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Seminaryjnego Koła Naukowego "Fides et Ratio". Na stronie znajdziemy informacje o kolejnych spotkaniach, a także relacje ze spotkań, które miały miejsce w tym roku akademickim. Nie brakuje informacji o historii koła, jego statutu i zasadach należenia do grupy.
Niedziela, 06 kwietnia 2014 roku. Spotkanie z ks. dr Andrzejem Demitrów,
W niedzielny wieczór odbyło się kolejne spotkanie Seminaryjnego Koła Naukowego „Fides et Ratio", które poprowadził znany i ceniony biblista - ks. dr Andrzej Demitrów, który przedstawił temat: „Poszukiwanie Arki Noego. Starożytna Palestyna". Ks. Profesor zaprezentował teksty poza biblijne mówiące o potopie. Po prezentacji Ks. Profesora odbył się film zrealizowany dla kanału History Channel pt. „Poszukiwanie Arki Noego. Starożytna Palestyna".
Wtorek, 08 kwietnia 2014 roku. Spotkanie z kl. Amadeuszem Pełką.
We wtorkowe popołudnie, w kawiarni CafeKler odbyło się kolejne spotkanie Seminaryjnego Koła Naukowego „Fides et Ratio". Tym razem spotkanie poprowadził Przewodniczący SKN „Fides et Ratio" - kl. Amadeusz Pełka, który wygłosił referat pt. „Wybrane koncepcje filozofii USA w XIX i XX wieku - wpływ na psychologię, etykę, socjologię, pedagogikę i historię amerykańską; wnioski dla posługi duszpasterskiej i katechetycznej". Gościem spotkania, który wziął udział w dyskusji o wpływie pragmatyzmu i konsumpcjonizmu na współczesny świat był: ks. dr hab. Norbert Widok, prof. UO
Wtorek, 06 maja 2014 roku. Spotkanie z ks. prałatem dr Zygmuntem Nabzdykiem.
We wtorkowe popołudnie odbyło się kolejne spotkanie Seminaryjnego Koła Naukowego „Fides et Ratio", które poprowadził ks. prałat dr Zygmunt Nabzdyk: absolwent, prefekt, wieloletni ojciec dychowny i wykładowca naszego Seminarium, który przedstawił temat: „Dzieje Wyższego Seminarium Duchownego w Nysie-Opolu we wspomnieniach kleryka i moderatora". Ojciec Nabzdyk opowiedział o początkach Nysko-Opolskiego Seminarium z 1949 roku. Nie zabrakło ciekawych historii o dawnych Profesorach i Moderatorach Seminarium, życiu ówczesnych alumnów, czy trudach związanych z reżimem komunistycznym.
Niedziela, 26 października 2014 roku. Spotkanie z ks. dr hab. Norbertem Widokiem, prof. UO.
Gościem pierwszego spotkania Seminaryjnego Koła Naukowego w roku formacyjno-akademickim 2014/2015 był ks. dr hab. Norbert Widok, prof. UO. Ksiądz Profesor, który jest zarazem Opiekunem naukowo-dydaktycznym SKN „Fides et Ratio" wygłosił referat na temat: „Świątynie w Grecji z czasów Bizancjum".
Czwartek, 13 listopada 2014 roku. kl. Paweł Lisoń na VII Kleryckim Sympozjum Naukowym w Krakowie
Tegoroczne VII Kleryckie Sympozjum Naukowe w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie, odbyło się pod hasłem: "Ecclesia semper reformanda?" Wśród wielu zaproszonych gości, obecny był również nasz współbrat - kl. Paweł Lisoń, z kursu IV. Członek naszego Seminaryjnego Koła Naukowego "Fides et ratio" - kl. Paweł Lisoń, wygłosił referat na temat: "Zmiana wizerunku Kościoła". Pawłowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Czwartek, 4 grudnia 2015 roku. 65 Rocznica powstania Seminaryjnego Koła Naukowego
Dziś przypada 65 rocznica powstania Seminaryjnego Koła Naukowego. 4 grudnia 1949 roku, o godz. 8:30 odbyło się pierwsze spotkanie Seminaryjnego Koła Odczytowego, powstałego z inicjatywy ks. Rektora Jana Tomaszewskiego. Senior Jan Bury przeprowadził wówczas pierwsze wybory prezesa i sekretarza Koła. Pierwszym prezesem został Józef Buczarski, a sekretarzem Szczepan Tarnawski. Z okazji rocznicy powstania Koła Naukowego trwają prace nad publikacją poświęconą historii i działalności Seminaryjnego Koła Naukowego. Za realizację tego przedsięwzięcia odpowiedzialny jest przewodniczący „SKN Fides et ratio” – Amadeusz Pełka
Wtorek, 9 grudnia 2014 roku. Spotkanie z ks. prałatem dr Zygmuntem Nabzdykiem
Gościem kolejnego spotkania naszego Seminaryjnego Koła Naukowego "Fides et ratio" był absolwent, prefekt, wieloletni ojciec duchowny i wykładowca naszego Seminarium: ks. prałat dr Zygmunt Nabzdyk. Tematem spotkania był "Dialekt śląski". Ks. prałat dr Zygmunt Nabzdyk opowiedział o dziejach kształtowania się śląskiego dialektu, wpływaniu na dialekt języków: czeskiego, niemieckiego i polskiego oraz o rozprzestrzenieniu się wielu odmian dialektu na Śląsku. W swoich wspomnieniach Ksiądz prałat nawiązał do twórczości wielu wybitnych Ślązaków, między innymi: ks. Norberta Bończyka, ks. Józefa Szafranka, ks. Adama Kocura czy Alfonsa Górnika.
Marzec 2015. Ksiądz Profesor Widok z tytułem profesora zwyczajnego.
W marcu 2015 roku opiekun dydaktyczny Seminaryjnego Koła Naukowego – ks. prof. Norbert Widok otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Księdzu prof. dr hab. Norbertowi Widokowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych.
Niedziela, 1 marca 2015 roku. Spotkanie z ks. Rektorem WMSD w Opolu, Prałatem dr Grzegorzem Kadziochem
W niedzielny wieczór odbyło się kolejne spotkanie naszego Seminaryjnego Koła Naukowego "Fides et ratio". Gościem specjalnym spotkania był ks. Rektor WMSD w Opolu, Prałat dr Grzegorz Kadzioch, pełniący w Diecezji Gliwickiej również obowiązki sędziego w Sądzie Biskupim w Gliwicach, członka Diecezjalnej Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów Diecezji Gliwickiej. Ksiądz Rektor poprowadził spotkanie zatytułowane: "Współczesne zagrożenia małżeństwa w świetle nowych uzależnień". Ksiądz Rektor dr Grzegorz Kadzioch opowiadał o problemach przed którymi stają współczesne małżeństwa i ludzie młodzi. Przewielebny Prelegent przedstawił analizę psychologiczno-socjologiczną oraz statystyki dotyczące problemu uzależnień; dzielił się swoimi doświadczeniami wyniesionymi z pracy duszpasterskiej we Włoszech oraz Sądzie Biskupim w Gliwicach. Ksiądz Rektor podkreślił znaczenie troski o rodzinę, małżeństwa i drugiego człowieka w posłudze kapłańskiej, do której przygotowują się alumni WMSD w Opolu.
Niedziela, 15 marca 2015 roku. Spotkanie z ks. Prefektem dr Grzegorzem Kublinem
Gościem kolejnego spotkania naszego Seminaryjnego Koła Naukowego "Fides et ratio" był Prefekt WMSD w Opolu - ks. dr Grzegorz Kublin. Tematem spotkania był "Stan procesu beatyfikacyjnego świętobliwej Eufemii, księżniczki z rodu Piastów". Ks. Prefekt, który jest postulatorem w procesie beatyfikacyjnym świętobliwej Ofki przybliżył słuchaczom postać świętobliwej Eufemii (1299-1359), raciborskiej księżniczki, dominikanki i mistyczki. Przewielebny Prelegent opowiedział również o kulcie Eufemii w Polsce i na świecie, a także o historii i obecnym stanie procesu beatyfikacyjnego Eufemii (Ofki). Ksiądz dr Kublin przedstawił również słuchaczom zasady prowadzenia procesu beatyfikacyjnego.
Niedziela, 29 marca 2015 roku. Spotkanie z kl. Pawłem Lisoniem
W niedzielny wieczór odbyło się kolejne spotkanie naszego Seminaryjnego Koła Naukowego "Fides et ratio". Gościem spotkania był alumn IV roku WMSD w Opolu - kl. Paweł Lisoń, który poprowadził spotkanie, zatytułowane: "Zmiany, zmiany, zmiany...". Kleryk Paweł opowiedział o zmianach jakie wystąpiły w architekturze sakralnej na przestrzeni dziejów. Prelegent szczególną uwagę zwrócił na aspekty: obrazów, rzeźb i witraży w Kościele. Kl. Paweł przedstawił również proces powstawania mozaiki. Wśród gości spotkania obecny był również Prefekt WMSD w Opolu - ks. dr Grzegorz Kublin.
Niedziela, 12 kwietnia 2015 roku. Spotkanie z ks. prof. dr hab. Piotrem Jaskóła
Gościem spotkania Seminaryjnego Koła Naukowego "Fides et ratio" był ks. prof. dr hab. Piotr Jaskóła - dyrektor Instytutu Ekumenizmu i Badań nad Integracją UO oraz członek Komitetu Nauk Teologicznych PAN. Tematem spotkania był "Anglikanizm". Ks. Profesor Jaskóła, uznawany za najwybitniejszego w Polsce specjalistę do spraw anglikanizmu, opowiedział o swoich doświadczeniach naukowych i duszpasterskich, dotyczących anglikanizmu, wyniesionych z okresu badań naukowych w Wielkiej Brytanii. Ks. Profesor zapoznał uczestników z ekumenizmem, historią i teologią anglikańską.
Środa, 22 kwietnia 2015 roku. Spotkanie z kl. Amadeuszem Pełką
W środowy wieczór odbyło się kolejne spotkanie naszego Seminaryjnego Koła Naukowego "Fides et ratio". Gościem spotkania był prezes SKN "Fides et ratio" - kl. Amadeusz Pełka, który poprowadził spotkanie, zatytułowane: "Aktywizacja sportowo-ruchowa jako istotny czynnik socjologiczno-politologiczny plebiscytu na Górnym Śląsku w latach 20-tych XX wieku". Prezes Koła opowiedział o powstaniach śląskich i plebiscycie na Górnym Śląsku; zespołach sportowych zakładanych na Górnym Śląsku w okresie plebiscytu przez Polski Komisariat Plebiscytowy oraz o piłce nożnej na Śląsku w latach 20-tych XX wieku. Prelegent przedstawił sportowe osiągnięcia zespołów: Beuthener SuSV 09, Vorwärts-Rasensport Gleiwitz, Preußen Hindenburg, SC Diana Kattowitz, Ruchu Chorzów i Polonii Bytom. Wśród gości spotkania obecny był również Ojciec Duchowny WMSD w Opolu - ks. dr Tomasz Przybyła.
Niedziela, 31 maja 2015 roku. Spotkanie z ks. Marcinem Marsollkiem
Gościem spotkania Seminaryjnego Koła Naukowego "Fides et ratio" był ks. Marcin Marsollek - Duszpasterz Trzeźwości Diecezji Opolskiej i psychoterapeuta. Tematem spotkania były "Uzależnienia naszych czasów". Ks. Marsollek, uznawany za jednego z najwybitniejszych w Polsce specjalistów do spraw uzależnień, opowiedział o swoich doświadczeniach naukowych i duszpasterskich, dotyczących problemu uzależnień. Ks. Marsollek opowiedział o rozwoju biologicznym i psychologicznym nałogów, czynnikach wpływających na uzależnienia. Ks. Marcin szczególną uwagę zwrócił na problem alkoholizmu, narkotyków, pornografii, używek nikotynowych i konsumpcjonizmu. Ks. Marsollek podkreślił znaczenie formacji kleryków i ukierunkowanie jej na pomoc osobom uzależnionym. Gościem spotkania był również Prefekt WMSD w Opolu - ks. dr Grzegorz Kublin.
Niedziela, 7 czerwca 2015 roku. Spotkanie z ks. Rektorem WMSD w Opolu, Prałatem dr Grzegorzem Kadziochem.
W niedzielny wieczór odbyło się kolejne spotkanie naszego Seminaryjnego Koła Naukowego "Fides et ratio". Gościem specjalnym spotkania był ks. Rektor WMSD w Opolu, Prałat dr Grzegorz Kadzioch, pełniący w Diecezji Gliwickiej również obowiązki sędziego w Sądzie Biskupim w Gliwicach, członka Diecezjalnej Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów Diecezji Gliwickiej. Ksiądz Rektor poprowadził spotkanie zatytułowane: "Między ważnością a nieważnością małżeństwa. W trosce o człowieka". Ksiądz Rektor dr Grzegorz Kadzioch opowiadał o przebiegu poszczególnych faz procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa oraz o różnych rodzajach procesów, jakie są przeprowadzane w Sądzie Biskupim. Ksiądz Rektor zaznaczył, że najistotniejszym aspektem w takich procesach jest troska o człowieka i próba pogodzenia obu zwaśnionych stron.
Niedziela, 7 czerwca 2015 roku. Wybory Prezesa SKN „Fides et ratio”.
Po zakończonym spotkaniu z ks. Rektorem WMSD w Opolu, Prałatem dr Grzegorzem Kadziochem, odbyły się wybory prezesa Seminaryjnego Koła Naukowego „Fides et ratio”. W wyborach zwyciężył poprzez aklamację dotychczasowy przewodniczący SKN „Fiedes et ratio” – kl. Amadeusz Pełka, który będzie pełnił swoją funkcję przez kolejną dwuletnią kadencję.
Wtorek, 18 października 2015 roku. Spotkanie z ks. prałatem dr Zygmuntem Nabzdykiem
Gościem kolejnego spotkania naszego Seminaryjnego Koła Naukowego "Fides et ratio" był absolwent, prefekt, wieloletni ojciec duchowny i wykładowca naszego Seminarium: ks. prałat dr Zygmunt Nabzdyk. Przewielebny Prelegent poprowadził spotkanie zatytułowane: „Homo religiosus - Homo orans”. Wieloletni wykładowca teologii duchowości naszego Seminarium opowiedział o znaczeniu modlitwy i duchowości w formacji chrześcijańskiej. Ojciec Zygmunt zauważył, że modlitwa jest najpiękniejszym dialogiem człowieka z Bogiem, a trwanie jednomyślne na modlitwie jest pięknym obrazem wspólnoty całego Kościoła. Prelegent opowiedział również o różnych szkołach modlitwy i medytacji w Kościele.
Niedziela, 13 grudnia 2015 roku. Spotkanie z dk. Pawłem Chylą
W niedzielny wieczór odbyło się kolejne spotkanie naszego Seminaryjnego Koła Naukowego "Fides et ratio" zatytułowane: „Media Parafialne”. Spotkanie poprowadził wieloletni redaktor gazetki seminaryjnej i strony internetowej naszego Seminarium oraz współtwórca audycji radiowej „Patron Dnia” w Radiu Doxa – dk. Paweł Chyla. Przewielebny Prelegent opowiedział o swoich doświadczeniach z przeróżnymi mediami takimi jak radio, telewizja, gazeta. Diakon Paweł podkreślił znaczenie wykorzystanie mediów w duszpasterstwie.
Niedziela, 10 stycznia 2016 roku. Spotkanie z ks. prof. dr hab. Norbertem Widokiem
Gościem kolejnego spotkania naszego Seminaryjnego Koła Naukowego "Fides et ratio" był Opiekun naukowo-dydaktyczny naszego Koła – ks. prof. dr hab. Norbert Widok. Prelegent poprowadził spotkanie zatytułowane: „Architektura ormiańskich kościołów i zespołów klasztornych w Armenii”. Ksiądz Profesor zabrał wszystkich uczestników spotkania w niezwykłą podróż po zabytkach architektonicznych Armenii, ubogacając swoją opowieść licznymi zdjęciami. Przewielebny Prelegent opowiedział również o Ormianach. Ksiądz Profesor zwrócił uwagę, iż duchowni ormiańscy z szacunku dla Ciała Pańskiego udzielają komunii świętej wiernym klęcząc. Ponadto Prelegent zaprezentował wszystkim przywiezione z Armenii Chaczkary – tradycyjne krzyże ormiańskie.
Poniedziałek, 11 stycznia 2016 roku. Spotkanie z ks. prałatem dr Zygmuntem Nabzdykiem
W poniedziałkowe popołudnie odbyło się kolejne spotkanie naszego Seminaryjnego Koła Naukowego "Fides et ratio". Gościem spotkania był wieloletni ojciec duchowny, wykładowca i prefekt naszego Seminarium – ks. prałat dr Zygmunt Nabzdyk. Ojciec Zygmunt poprowadził spotkanie zatytułowane „Strój duchowny”. Ojciec Nabzdyk opowiedział o historii stroju duchownego, znaczeniu i godności noszenia sutanny. Prelegent opowiedział również o tym kiedy pierwszy raz ubrał sutannę – w uroczystość Chrystusa Króla w 1949 roku, kiedy odbyło się poświęcenie naszego Seminarium, a przewielebny Prelegent wraz z chórem śpiewał Mszę Schuberta. Ojciec Nabzdyk zauważył również, iż kapłan i kleryk w sutannie jest pozdrowieniem Matki Kościoła dla wiernych.
Niedziela, 21 lutego 2016 roku. Spotkanie z kl. Amadeuszem Pełka, przewodniczącym SKN „Fides et ratio”
Gościem spotkania Seminaryjnego Koła Naukowego "Fides et ratio" był kl. Amadeusz Pełka – przewodniczący Seminaryjnego „Koła Naukowego Fides et ratio”. Przewodniczący poprowadził spotkanie zatytułowane: „Między monizmem a dualizmem. Argumentacja na rzecz hylemorfizmu arystotelesowsko-tomistycznego”. Kleryk Pełka przedstawił współczesną filozoficzną refleksję nad tematyką filozofii umysłu, skonfrontował niektóre nurty myślowe z tradycyjną interpretacją Kościoła dotyczącą duszy człowieka oraz przedstawił argumenty filozoficzne, teologiczne i medyczne na rzecz istnienia duszy.
Niedziela, 28 luty 2016 roku. Spotkanie z ks. mgr Danielem Leśniakiem – ojcem duchownym WMSD w Opolu
W niedzielny wieczór odbyło się kolejne spotkanie naszego Seminaryjnego Koła Naukowego "Fides et ratio". Gościem spotkania był ojciec duchowny naszego Seminarium – ks. mgr Daniel Leśniak, który w diecezji opolskiej pełni również obowiązki duszpasterza osób głuchoniemych. Prelegent poprowadził spotkanie zatytułowane „Czy głusi słyszą?” na którym opowiedział swojej pracy wśród osób głuchoniemych. Prelegent uwrażliwił przybyłych na spotkanie kleryków na troskliwe poświęcenie się osobom głuchoniemym na parafiach.
Niedziela, 3 kwietnia 2016 roku. Spotkanie z ks. ppłk dr Jerzym Niedzielskim
Gościem spotkania Seminaryjnego Koła Naukowego "Fides et ratio" był ks. ppłk dr Jerzy Niedzielski, były kapelan Wojska Polskiego, biorący udział w wielu misjach pokojowych i stabilizacyjnych Polskiej Armii w Międzynarodowych Kontyngentach Zbrojnych ONZ i NATO w Libanie, Bośni i Hercegowinie, Iraku i Afganistanie; obecnie pełniący obowiązki Duszpasterza Akademickiego. Prelegent poprowadził spotkanie zatytułowane: „Wojna – kładę przed tobą życie i śmierć”. Licznie zgromadzeni klerycy mogli posłuchać barwnych opowieści z frontu, usłyszeć o szczegółach posługi kapelana wojskowego oraz poznać życie żołnierzy na misjach wojennych. Ksiądz Podpułkownik przedstawił także ciemne strony wojny, opowiedział o skutkach masakr w byłej Jugosławii oraz walce z terrorystami na terenie Iraku oraz Afganistanu. Prelegent podkreślał przy tym znaczenie pokoju i pojednania w życiu międzynarodowej społeczności ludzkiej. Ponadto Ksiądz Podpułkownik zaprezentował wszystkim przywiezione pamiątki z frontu (mundur wojskowy, specjalny ornat, nóż wojskowy, apteczkę wojskową i wiele innych) a także zdobyte medale i ordery wojskowe, zwłaszcza Gwiazdę Iraku i Gwiazdę Afganistanu.
Niedziela, 24 kwietnia 2016 roku. Spotkanie z ks. prof. dr hab. Andrzejem Anderwaldem
W niedzielny wieczór odbyło się kolejne spotkanie naszego Seminaryjnego Koła Naukowego "Fides et ratio". Spotkanie zatytułowane: „Wiarygodność aktu wiary a zjawiska paranormalne” poprowadził dawny Rektor naszego Wyższego Międzydziecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu – ks. prof. dr hab. Andrzej Anderwald. Ceniony teolog zaprezentował postać ojca Andrzeja Czesława Klimuszki OFM. Ponadto Przewielebny Prelegent przedstawił definicję wiary, współczesne badania dotyczące zjawisk paranormalnych, skonfrontował zjawiska paranormalne z cudami uznawanymi przez Kościół Katolicki i odniósł się do aktualnej we współczesnym świecie problematyki wróżbiarstwa i jasnowidztwa.
Piątek, 20 maja 2016 roku. Konferencja popularno-naukowa 1050 lat Chrztu Polski: historyczne dziedzictwo – zadania na przyszłość.
Nasze Seminaryjne Koło Naukowe „Fides et ratio” we współpracy z Katedrą Historii Kościoła i Patrologii Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego zorganizowało konferencję popularno-naukową, zatytułowaną: „1050 lat Chrztu Polski: historyczne dziedzictwo – zadania na przyszłość”. W konferencji udział wzięli niektórzy przedstawiciele naszego Koła. Podczas bloku zatytułowanego „Młodzi na progu” panel dyskusyjny wraz z księżmi odpowiedzialnymi za przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie na terenie diecezji Gliwickiej i Opolskiej – ks. mgr Arturem Pytlem i ks. mgr Łukaszem Knieciem, współprowadził Przewodniczący naszego Koła – kl. Amadeusz Pełka. Przewodniczący Pełka podczas spotkania odniósł się do raportu ks. prof. dr hab. Krzysztofa Pawliny dotyczącego obrazu polskiej młodzieży oraz poruszył problematykę pracy duszpasterskiej na parafiach po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży, które w tym roku odbędą się w Krakowie.
Niedziela, 12 czerwca 2016 roku. Spotkanie z ks. mgr-lic. Bogdanem Kicingerem oraz Panią mgr Brygidą Tomalą.
W niedzielny wieczór, seminaryjnej sali spotkań odbyło się kolejne spotkanie naszego Seminaryjnego Koła Naukowego „Fides et ratio”. Gościem specjalnym był ks. prałat mgr-lic. Bogdan Kicinger – wieloletni wykładowca i założyciel Studium Muzyki Kościelnej w Opolu i Gliwicach. Ksiądz Profesor był członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej Diecezji Gliwickiej oraz Referentem ds. muzyki kościelnej w Diecezji Gliwickiej. Księdzu Profesorowi towarzyszyła również Pani mgr Brygida Tomala, wykładowczyni w Studium Muzyki w Gliwicach i Katowicach, członkini zespołu Camerata Silesia oraz wieloletnia organistka w parafii św. Anny w Babicach. Zaproszeni goście poprowadzili spotkanie zatytułowane: „Troska o muzykę kościelną na parafii. Refleksja z perspektywy księdza i organisty”. Ksiądz Kicinger opowiedział o najstarszych grupach muzycznych w kościele – scholii, chórze i orkiestrze. Ksiądz Profesor zwrócił uwagę na wykorzystanie przez organistów chorału, nawiązał tym samym do muzycznych tradycji ziemi śląskiej i tak wybitnych postaci jak ks. Ludwik Skowronek (1859-1934) – twórca Drogi do nieba oraz Thomas Hoppe. Ponadto Ksiądz Profesor podkreślił znaczenie szkolenia organistów. Pani Profesor Tomala opowiedziała natomiast kierowaniu scholą, poszukiwaniu muzycznych talentów w szkołach oraz wykorzystaniu środków nagłaśniających w muzyce. Pod koniec spotkania członkowie Seminaryjnego Koła Naukowego złożyli Księdzu Profesorowi Kicingerowi najserdeczniejsze życzenia z okazji jubileuszu 50-lecia święceń kapłańskich. Gościem spotkania był również Rektor WMSD w Opolu – ks. dr Grzegorz Kublin.
Niedziela, 23 października 2016. Spotkanie z ks. dr Tomaszem Przybyłą
W niedzielny wieczór, w naszej seminaryjnej kawiarence odbyło się pierwsze w tym roku formacyjnym spotkanie naszego Koła Naukowego. Spotkanie zatytułowane „Pielgrzymka do Rzymu” poprowadził ojciec duchowny naszego Seminarium – ks. dr Tomasz Przybyła. Ojcu Tomaszowi towarzyszyli klerycy: Nikodem Hajducki, Mateusz Zajdel oraz Adam Płużek. Ojciec Tomasz Przybyła razem z klerykami dzielili się swoimi doświadczeniami z odbytej pielgrzymki rowerowej do Wiecznego Miasta. Zachęcali tym samym przybyłych na spotkanie do pielgrzymowania i praktyk prozdrowotnych. Ojciec Tomasz zwrócił uwagę na rolę pielgrzymowania w posłudze duszpasterskiej.
Niedziela, 6 listopada 2016. Spotkanie z ks. prof. dr hab. Kazimierzem Dolą
Na niedzielnej, wieczornej rekreacji w kawiarni CafeKler odbyło się kolejne spotkanie Seminaryjnego Koła Naukowego „Fides et Ratio". Gościliśmy w Seminarium księdza prof. dr hab. Kazimierza Dolę, wieloletniego Rektora naszego Seminarium Duchownego. Ksiądz Rektor wygłosił referat pod tytułem: „Tragedia Górnośląska”. Przewielebny prelegent opowiedział o masowych deportacjach Ślązaków po zakończeniu działań II wojny światowej. Ksiądz Rektor mówił również o ostatnich dniach wojny na Śląsku, prześladowaniu duchownych, osób życia konsekrowanego i mieszkańców Śląska.
Niedziela, 13 listopada 2016. Spotkanie z ks. ppłk dr Jerzym Niedzielskim
.Gościem spotkania Seminaryjnego Koła Naukowego "Fides et ratio" był ks. ppłk dr Jerzy Niedzielski, były kapelan Wojska Polskiego, biorący udział w wielu misjach pokojowych i stabilizacyjnych Polskiej Armii w Międzynarodowych Kontyngentach Zbrojnych ONZ i NATO w Libanie, Bośni i Hercegowinie, Iraku i Afganistanie; obecnie pełniący obowiązki Duszpasterza Akademickiego. Prelegent poprowadził spotkanie zatytułowane: „W imię Miłosiernego i Litościwego Boga”. Ksiądz Niedzielski opowiedział o dwóch rodzajach dżihadu w Islamie – wielkim (związanym z nawróceniem i walką z pokusami) i małym (siłowe nawracanie innych). Zgromadzeni klerycy mogli posłuchać również o genezie powstania tak zwanego państwa islamskiego, oraz dlaczego terroryści boją się kobiet.
Niedziela, 11 grudnia 2016. Spotkanie z s. Maksymilianą Walczuk SCB
W niedzielny wieczór odbyło się kolejne spotkanie naszego Seminaryjnego Koła Naukowego "Fides et ratio". Gościem spotkania był Siostra Boromeuszka, posługująca w naszym Seminarium – s. Maksymiliana Walczuk, która poprowadziła spotkanie zatytułowane: „Powołanie do życia zakonnego”. Siostra we wzruszających słowach opowiedziała o swoim powołaniu i zachęciła do modlitwy o nowe powołania zakonne i kapłańskie.
23-24 luty 2017, Międzynarodowa Konferencja naukowa pt.: XXI wiek - cywilizacja życia czy śmierci?
W dniach 23-24 lutego 2017 roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pod hasłem „XXI wiek - cywilizacja życia czy śmierci?” Spotkanie to zostało zorganizowane przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Zakład Liturgiki i Homiletyki oraz Kleryckie Koło Naukowe działające w kaliskim seminarium. Konferencję zainaugurowała uroczysta Msza święta, która została odprawiona w czwartek, 23 lutego o godzinie 17:00. Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył ksiądz Biskup Łukasz Buzun. Podczas Eucharystii udzielono posługi lektoratu alumnom kaliskiego Seminarium. Sympozjum miało na celu pokazać, jak wielką wartość ma życie ludzkie od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci. Wśród tematów konferencji znalazły się m.in. takie, jak: „#SmatrfonChrześcijanina”, „Rola Internetu w życiu duchowym”; „Cywilizacja miłości w nurtach teologicznych”; i inne. Gościem Sympozjum był prezes naszego Seminaryjnego Koła Naukowego „Fides et ratio” – kl. Amadeusz Pełka, który to poprowadził dwa bloki panelowe: pierwszy, podczas którego prelegenci wygłosili następujące tematy: „Hospicjum Opatrzności Bożej w Białymstoku, jego kierownik, pracownicy, wolontariusze oraz przyjaciele w służbie cywilizacji życia”, „Astronomia wobec życia”, „Aborcja, jako fundament cywilizacji śmierci” oraz drugi – międzynarodowy, na którym zaprezentowano następujące tematy: „Legal status of human embryo”, „Eugen Rosenstock-Huessys Sprachphilosophie des Dativen Denkens” i „Philosophical reflection of suicide through history and demographical data and sociological factors about suicide in Croatia”.
Niedziela, 26 lutego 2017. Spotkanie z ks. Rektorem Prałatem dr Grzegorzem Kadziochem
W niedzielny wieczór odbyło się kolejne spotkanie naszego Seminaryjnego Koła Naukowego "Fides et ratio". Gościem specjalnym spotkania był ks. Prałat dr Grzegorz Kadzioch, były Rektor naszego Seminarium, pełniący w Diecezji Gliwickiej również obowiązki sędziego w Sądzie Biskupim w Gliwicach, członka Diecezjalnej Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów Diecezji Gliwickiej. Ksiądz Rektor poprowadził spotkanie zatytułowane: „Pastoralno-jurystyczna pomoc małżonkom”. Ksiądz Rektor dr Grzegorz Kadzioch opowiadał o czynnościach wykonywanych podczas prowadzenia postępowania sądowego w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa oraz o stronach biorących udział w procesie (np. trybunał). Następnie przewielebny Ksiądz Rektor mówił jak należy sporządzić skargę powodową. Nie zabrakło wielu praktycznych implikacji przydatnych w posłudze duszpasterskiej.
Niedziela, 2 kwietnia 2017. Spotkanie z ks. prof. dr hab. Norbertem Widokiem
Gościem kolejnego spotkania Seminaryjnego Koła Naukowego był ks. prof. dr hab. Norbert Widok. Ksiądz Profesor, który jest zarazem Opiekunem naukowo-dydaktycznym SKN „Fides et Ratio" oraz osobą odpowiedzialną za tzw. Drogi Jakubowe na terenie Diecezji Opolskiej, wygłosił referat na temat: „A Ty! Kiedy wybierasz się na Camino?”. Ksiądz Profesor opowiedział o Drogach Jakubowych w Polsce i na świecie – ich genezie i współczesności, ruchu pielgrzymkowym zmierzającym do Santiago de Compostela oraz szlakach Jakubowych w Diecezji Opolskiej (np. szlak Jakubowy Opole-Opawa). Ksiądz Profesor zachęcił do pielgrzymowania i zaangażowania na rzecz tej chwalebnej inicjatywy.
Niedziela, 28 maja 2017. Spotkanie z dk. Amadeuszem Pełką
W niedzielny wieczór, w kawiarni CafeKler odbyło się kolejne spotkanie Seminaryjnego Koła Naukowego „Fides et ratio”. Tym razem spotkanie poprowadził Przewodniczący SKN „Fides et ratio" - dk. Amadeusz Pełka, który wygłosił referat pt. „Eksploracja nad aposteriorystycznym i apriorystycznym sposobem poznawania.”
Niedziela, 28 maja 2017 roku. Wybory Prezesa SKN „Fides et ratio”.
Po zakończonym spotkaniu z dk. Amadeuszem Pełką, odbyły się wybory prezesa Seminaryjnego Koła Naukowego „Fides et ratio”. Po czterech latach pełnienia obowiązków przewodniczącego Seminaryjnego Koła Naukowego, dk. Amadeusz Pełka podjął decyzję o rezygnacji z dalszego pełnienia tej funkcji. W wyborach zwyciężył kl. Kamil Żyłka, który będzie pełnił swoją funkcję przez kolejną dwuletnią kadencję.








































WYŻSZE MIĘDZYDIECEZJALNE SEMINARIUM DUCHOWNE W OPOLU
45-342 Opole, ul. Drzymały 1c